Yangın Alarm Güvenlik Sistemleri

Yangın Alarm Güvenlik Sistemleri

Yangın Alarm Güvenlik Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri; insan hayatını ve binaları korumak için kurgulanan ve kurulan sistemlerdir. İnsanları Acil Durum Senaryolarının gerçek olduğu durumlarda en hızlı şekilde harekete geçebilmek için tasarlanmış ve bunun üzerine geliştirilmişlerdir. Yangın Algılama Sistemleri her ortamda kullanılabilir olsa da genellikle; ofislerde, fabrikalarda ve kamu binalarında bulunur. Bu ortamlar günlük rutinin bir parçasıdır ve acil bir durum olana kadar bu tarz sistemlerin gerekliliği ve önemi genellikle göz ardı edilir. Ancak etkili bir Yangın Alarm Sistemi bu noktada hayat kurtarır. Olası bir durumda alarm tetiklenirse, sirenler binadaki insanları yangın konusunda uyarmak ve tahliye etmek için çalışacaktır.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri ayrıca, itfaiye teşkilatını bir merkezi istasyon aracılığıyla uyarabilecek uzaktan haber alma sistemini de içerebilir. Yangın alarm sisteminin beyni, Yangın alarm kontrol panelidir. Kurulacak tüm dedektör sinyallerinin yönetim merkezidir ve kullanıcılara durum göstergesi sağlar. Ünite ayrıca rutin yangın ve tahliye tatbikatlarında kullanılmak üzere bir alarmı canlandıracak şekilde ayarlanabilir, böylece tüm personel gerçek bir yangın durumunda hangi eylemi yapacağını bilir.

 

Yangın Alarm Dedektör Çeşitleri

Elektronik güvenlik sistemleri içerisinde yer alan Yangın Alarm Sistemleri bünyesinde, sofistike akıllı duman dedektörlerinden cam kırma ile aktif olan basit manuel sistemlere kadar farklı algılama cihazları vardır. Bunları aşağıdaki gruplara ayırabiliriz:

Isı Dedektörleri: Isı dedektörü, sabit bir sıcaklık temelinde çalışabilir. Burada sıcaklık önceden ayarlanmış bir değeri aşarsa alarmı tetikler veya sıcaklıktaki değişim oranı üzerinde çalışabilir. Yaygın olarak ısı dedektörleri bir elektrik sigortasına benzer şekilde çalışır. Dedektörler, ısıya duyarlı olan ötektik bir alaşım içerir ve belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında, alaşım katıdan sıvıya dönüşür. Bu da alarmı tetikler ve uyarı verir

Duman Dedektörleri: İyonlaşma, ışın saçılması ve ışık örtücü içeren 3 temel duman dedektörü vardır. İyonizasyon duman dedektörü genellikle iki hazne içerir. İlki, ortam sıcaklığı, nem veya basınçtaki değişiklikleri telafi etmek için referans olarak kullanılır. İkinci bölme, iki elektrot arasında bir akımın aktığı bölmeden geçen havayı iyonize eden, genellikle alfa parçacığı olan bir radyoaktif kaynak içerir. Duman odaya girdiğinde akım akışı azalır. Akım akışındaki bu düşüş, bir alarm başlatmak için kullanılır. Işık saçan duman dedektörü Tyndall etkisi üzerinde çalışır; bir fotosel ve ışık kaynağı, ışık kaynağı fotoselin üzerine düşmeyecek şekilde karanlık bir oda ile birbirinden ayrılır. Dumanın odaya geçişi, kaynaktan gelen ışığın dağılmasına ve fotosel üzerine düşmesine neden olur. Fotosel çıkışı bir alarmı başlatmak için kullanılıyor. Işığı engelleyen duman dedektöründe duman, bir ışık kaynağı ile fotosel arasındaki bir ışık huzmesini engeller. Fotosel, aldığı ışık miktarını ölçer. Fotosel çıkışındaki değişiklik, bir alarmı başlatmak için kullanılıyor. Bu tür bir algılama, geniş alanları, ışık kaynağı ve fotoselin birbirinden biraz uzakta konumlandırılmasıyla korumak için kullanılabilir.

Karbon Monoksit Dedektörleri: Aynı zamanda CO Yangın Dedektörleri olarak bilinen karbon monoksit dedektörleri, havadaki karbon monoksit seviyesini algılayarak yangının çıkışını belirtmek için kullanılan elektronik dedektörlerdir. Karbon monoksit yanma sonucu oluşan zehirli bir gazdır. Bu dedektörler konut sakinlerini gaz yangınları veya kazanlar gibi cihazlarda eksik yanma sonucu üretilen karbon monoksite karşı korumak için evde kullanılan Karbonmonoksit dedektörleriyle aynı değildir. Karbonmonoksit yangın dedektörleri, evdekilerle aynı tip sensörü kullanır ancak daha hassastır ve daha hızlı yanıt verir. Karbon monoksit detektörlerinde, karbon monoksiti algılayan ancak sigara dumanı veya diğer yanma ürünlerini algılamayan bir elektrokimyasal hücre bulunur.

Çok Sensörlü Dedektörler: Çoklu sensör dedektörleri, hem optik hem de ısı sensörlerinden gelen girdileri birleştirir ve bunları, dedektör devresine yerleştirilmiş gelişmiş bir algoritma kullanarak işler. Kontrol paneli tarafından sorgulandığında, dedektör hem optik hem de ısı sensörlerinden gelen birleşik yanıtlara dayalı bir değer döndürür. Çok çeşitli yangınlara duyarlı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Beam ışın tipi Dedektörler: ışın tipi dedektörler alıcı ve verici iki üniteden oluşur. Verici ünitenin yaydığı kızılötesi ışınların, alıcıya ulaşması prensibi ile çalışır. Yangın durumunda oluşan duman araya girerek alıcıya ulaşan kızılötesi ışınları belli bir oranda keserse cihaz bunu yangın olarak alığılar ve alarm paneline alarm sinyali gönderir. Depo, antrepo ve endüstriyel tesislerde duman dedektörünün kullanılmasının elverişli olmadığı durumlarda kullanılır.

Doğrusal ısı algılama sistemleri: Basit olarak iletişimde kullanılan fiber optik kablonun ısıya maruz kaldığı noktada, içinden geçen ışının bozulması prensibine dayanmaktadır. Sistem bir ünite ve bilgisayar yardımı ile programlanıp, kablo üzerinde her 50 cm lik alanın yangın algılamasını ayrı ayrı yapabilme becerisine sahiptir. Genellikle endüstriyel tesisler ve otoyol tünellerinde tercih edilir.

Manuel Çağrı Noktaları: Manuel yangın butonu veya “camı kırınız” butonu, personelin ön panodaki kırılgan öğeyi kırarak alarmı yükseltmesini sağlayan bir cihazdır; sonrasında alarmı tetikler.

Yangın Alarm Sistemlerinin Yararları ve Avantajları

Yangın Alarm Sistemleri birçok avantaja sahiptir. Yangın olan ortamda olsanız da olmasanız da hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan algılama ve bildirim sağlarlar. Ayrıca itfaiyeyi bulunduğunuz yere otomatik olarak gönderebilirler.

Yangın Algılama Sistemi ekonomiktir ve kurulumu kolaydır. Bir yangın alarmı devredeyken, tehlikeli bir etkinlik sırasında güvenlik ve emniyeti artırır.

Duman solunumundan kaçınma: Duman solunması, ısı veya alevden çok yangınlarla ilgili ölümlerin başlıca nedenidir. Bir partikül, kimyasal ve gaz karışımı olan duman, cilt ve mukoza tahrişinden şişme, solunum sıkıntısı ve hava yolu çökmesine kadar her şeye neden olur. Acil tıbbi yardım alınmazsa, duman solunması boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Bir yangın alarmı sizi karbon monoksit, amonyak, hidrojen siyanür ve genellikle dumanda bulunan diğerleri gibi zararlı maddelere maruz kalmaya karşı koruyabilir.

Erken Yangın Algılama: Sesli veya görsel bir sinyal, yangın başladıktan hemen sonra güvenliği aramanıza olanak tanır. Yangın ve / veya duman koşulları sistemi tetiklediğinde, can ve malları korumak veya insanları güvenli bir yere götürmek için mevcut bir yangın söndürücüyü kullanabilirsiniz. Erken tespit, ciddi hasar veya tahribattan kaçınmanızı sağlayabilir, bu nedenle son derece önemlidir. Tüm ortamlarda güvenlik sağlamanın yanı sıra bir yangın alarmı, itfaiyecileri hızlı bir şekilde uyarabilir ve hasarı en aza indirmeye yardımcı olabilirler.

Sigortada İndirimler: Bir Yangın Alarm Sistemi kurduğunuzda evinizi, iş yerinizi, fabrikanızı vb tahrip eden bir yangın riskini azaltacak önlem alıyor olmanızdan ötürü sigorta şirketlerinin maliyetlerini düşürmeye yardımcı olursunuz. Bir yangın alarm sistemi kurmak, sorumluluk aldığınızı ve beklenmedik olaylara hazır olduğunuzu gösterir. Olası bir yangının ve hızlı müdahalenin anında bildirilmesi, ödeyeceğiniz sigorta pirim miktarını en aza indirebilir.

Azalan Yangın Hasarı Riski: Maddi hasar, büyük yatırımlar ve onarım için çok fazla zaman gerektirebilir. Bir yangın alarmı kurduğunuzda yakındaki mülklerin zarar görmesini de önleyebilirsiniz. Bu önleme seviyesi mümkündür, çünkü bir Yangın Alarm Sistemi itfaiyecilerin yangını kontrolden çıkmadan önce tepki vermesini ve söndürmesini sağlayabilir.

Yerleştirme Esnekliği: Hemen hemen istediğiniz her yere bir yangın alarmı yerleştirilebilir. Dedektör mutfağa veya yangın tehlikesi olan diğer alanlara yakın yerleştirildiğinde etkinliği en üst düzeye çıkar. Yatak odalarına ve aile odalarına yakınlık önemlidir çünkü tehlike konusunda uyarıda bulunduğunda alarmı duymak en kolay yoldur.

7/24 İzleme: Yangın algılama sistemi sürekli koruma sağlar, bu durumda uzaktan alabilirsiniz. Bu avantajlar, bir yangın alarm sisteminin birçok kullanımını örneklemektedir. Birçok yangın alarm sistemi, nerede olursanız olun sürekli koruma için 7/24 izleme hizmetleri içerir.

Kolay ve Ekonomik: Bir kez kurulduktan sonra, yangın ve duman dedektörlerinin kullanımı kolaydır. Siz hiçbir şey yapmadan otomatik olarak tehlikeli koşulları algılarlar.

SECTION Elektronik Güvenlik Sistemleri ve Yangın Alarm Sistemleri

Tüm bu gerçekler ve faydalar doğrultusunda sizler de Yangın Alarm Sistemleri konusunda hizmet almak istiyorsanız SECTION markası olarak bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.