Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

En yalın haliyle kişilerin ve / veya araçların bir noktaya girişini kontrol eden güvenlik noktaları olan Giriş Kontrol Sistemleri, aslında hepimizin gün içinde birçok kez karşılaştığı ve kullandığı sistemlerdir. Güvenlik kavramının her geçen gün önem kazandığı günümüzde, Geçiş Kontrol Sistemleri de bu kavramın vaz geçilmez ilk parçası olarak öne çıkmaktadır.

 

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri bulunacakları yerin ihtiyaç ve beklentilerine göre çeşitli şekillerde tasarlanmaktadır. “Parmak izi ve Yüz Tanıma Sistemleri”,Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemleri” ve “Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri” temel Geçiş Kontrol Sistemlerini oluşturmaktadır. Her birinin farklı göreve ve amaca hizmet ediyor olması da tüm bu sistemleri hayatımızda bir “gereklilik” haline getiriyor.

Parmak izi ve Yüz Tanıma Sistemleri; güvenliğin en üst düzeyde sağlanmasını sağlayan bu sistemler yetkisiz girişlerin önüne geçmek için birebirdir. Kişilere ait parmak ya da yüz taramalarını hafızasında bulunduran sistem geçiş sırasındaki kimlikle bu kaydı eşleştirir ve uygunluğa göre geçişe izin verir

Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemleri; hepimizin gün içinde mutlaka muhatap olduğu bu sistemler; ev, AVM, iş yeri, plaza girişlerinden otobüs, metro gibi ulaşım araçlarına kadar geniş alanlarda kullanılmaktadır. Evden çıkıp işinize gidene kadar ulaşım kartlarınız, geçişlerdeki turnikeler, asansörler ve iş yerine girişler gibi birçok noktada Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemlerini kullanmaktayız. Bu sistemler hem yetkili giriş ve geçiş güvenliğini sağlamakta hem de geçişlerdeki adet ve yoğunluk ölçerek önemli istatistikler sunmaktadır.

Ortamda bulunan bir kart okuyucuya bağlı olan turnikeler, ortamın ihtiyacına göre farklılaşabilir.  Genel olarak 3 farklı turnike yapısı vardır.

  • Tripod Turnikeler: Hepimizin turnike dendiği zaman aklına gelen ve en yalın şekilde tasarlanan Tripod Turnikeler caydırıcı bir izlenim bırakırken, genellikle tesis içi alanlarda tercih edilmektedir.
  • Hız Turnikeler: Döner veya geri çekilebilir camların yer aldığı bu turnikeler “sıfır temas olması” nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen sistemlerdendir. Çok daha şık ve yenilikçi olan bu ürünler tesis içlerinde ve mekân girişlerinde tercih edilirler.
  • Tam Boy Turnikeler: Yüksek güvenlik sağlayan bu ürünler oldukça sağlam turnikelerdir. Genellikle giriş lobilerinde veya stadyumlar gibi mekânların girişlerinde bulunur.

 Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri; oldukça yaygın kullanımı olan bu sistemler neredeyse bütün büyük ve kalabalık yapıların girişlerinde bulunur. Güvenlik ve kontrol için hızlı ve etkili çözüm sunan Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri güvenlik dışında sayım ve istatistik gibi veriler için de katkı sağlayabilir.

 

Geçiş Kontrol Sistemlerinin Faydaları

 • Hızlı geçiş ve erişim
 • Kolay ve hızlı şekilde yetki kontrolü oluşturma,
 • Kolay ve hızlı yetki genişletme ya da kısıtlama
 • Personel takibi ve kontrolü
 • Mobil cihazlarla entegre edilebilir olması.
 • Özellikle Covid-19 nedeniyle son dönemlerde erkesin büyük özen gösterdiği sağlık ve korunma ihtiyaçlarına da özel çözümler sunuyor olması Geçiş Kontrol Sistemleri’nin önemini bir kat daha artırmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir 2

SECTION Geçiş Kontrol Sistemleri

20 yılı aşkın süredir Elektronik Güvenlik Sistemleri alanında profesyonel ve eksiksiz hizmet sağlayan SECTION olarak, sizlere Geçiş Kontrol Sistemleri konusunda da hizmet sunuyoruz. Eğer sizler de Geçiş Kontrol Sistemleri konusunda yardım almak, bu konudaki maliyetlerinizi düşürmek ve profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.