Geçiş Kontrol Güvenlik Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Güvenlik Sistemleri

Hepimizin gün içinde mutlaka denk geldiği Geçiş Kontrol Sistemleri’nin amacı; bir binaya, ofise, odaya ya da herhangi bir alana yalnızca giriş yetkisi olanların erişebilmesini sağlamaktır. Geçmişte çok basit şekilde uygulanan bu sistemler günümüzde çok daha kapsamlı, kontrollü ve işlevsel hale gelmiştir. Erişim kartları, parmak izi okuyucuları, yüz tanıma sistemleri gibi teknolojik ve bilgisayar tabanlı elektronik alt yapıya sahip sistemlerle uygulanan Geçiş Kontrol Sistemleri, böylelikle personel ya da kişilere yönelik yetkilendirme ve sınırlandırma imkânları da sunmaktadır. Kapsamlı denetim ve kontrol sağlayan Geçiş Kontrol Sistemleri, geçişleri engellemek, uyarıda bulunmak ve haber vermek amacıyla genellikle Bariyer ve Turnike Sistemleri, Kamera Güvenlik Sistemleri, Acil Anons Sitemleri gibi diğer sistemlerle entegre olarak çalışmaktadır.

 

Geçiş Kontrol Sistem Türleri

Şifreli Geçiş Sistemleri: Geçiş Kontrol Sistemleri içerisindeki en basit sistem olan Şifreli Geçiş, genellikle Kartlı Geçiş Sistemleriyle birlikte kullanılmakta ve kart kaybolması gibi durumlarda yetkili girişine izin vermektedir. Şifreli Geçiş Sistemleri genellikle yoğunluğun olmadığı yerlerde tercih edilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemleri: Yoğun giriş çıkışların olduğu noktalarda en efektif ve etkili sonucu sağlayan Kartlı Geçiş Sistemleri, farklı tip-model çeşitliliğe sahip oluşuyla da tercih edilmektedir. Kullanılan kartın türüne göre oldukça güvenli bir sistemdir.

Parmak İzli Geçiş Sistemleri: Herkesin en çok aşina olduğu sistemlerden olan Parmak İzi Sistemleri, parmak izinin taklit edilememesi sebebiyle görece daha yüksek güvenlik gerektiren noktalarda tercih edilirler.

Yüz Tanımalı Geçiş Sistemleri:  Genellikle üst düzey güvenlik amacıyla tercih edilen bu sistemler, kişinin 3 boyutlu yüz taramasının sisteme tanıtılmasıyla çalışır. Taklit edilme ihtimali olmadığı için oldukça güvenli bir sistemdir.

Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri: Araç görüntüsü yakalama, araç listesi yöntemi, erişim kararları ve bariyer kontrolünü sağlayan bu sistemler kolay kurulum ve hızlı işleyiş sağladığı için oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir.

Geçiş Kontrol Sistemleri 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neden Geçiş Kontrol Sistemleri Kullanılmalı?

Geçiş Kontrol Sistemleri’nin birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Geçiş Kontrol Sistemleri temel olarak fiziksel güvenliği sağlar, ancak bunun yanında kurulduğu işletmenin sektörüne ve hizmet şekline göre de farklı faydalar sağlamaktadır. Örneğin bir hastanede asansörler için kurulan Geçiş Kontrol Sistemi’ni düşünelim. Oldukça yoğun olan hastane asansörlerinde sadece yetkili kişilerin sahip olduğu kartlarla çalışan asansörler bekleme sorununu ortadan kaldıracaktır. Saniyelerin bile önemli olduğu sağlık sektöründe bu tarz sistemler hayati faydalar sağlamaktadır. Tabi bunun dışında yöneticiler doktorlar, hasta bakıcılar gibi yetkili kişilerin hastane içinde girip çıkabildikleri bölümleri sınırlandırmak standart bir gereklilik ve faydadır.

 • Hızlı Erişim
 • Yetki Kontrolü Oluşturma,
 • Kolay Yetki Genişletme ya da Kısıtlama
 • Personel Takibi (İşe giriş-çıkış saatleri ya da belirli bir olay sonrası ortama son giriş yapan kişi kontrolü vb.)

 

Geçiş Kontrol Sistem Ekipmanları

Ofis, işletme ve tesisler içerisinde en çok ihtiyaç duyulan Geçiş Kontrol Sistemleri temel olarak 3 bileşenden oluşmaktadır.

 • Kullanıcı Bileşeni: Erişim kartları, kart okuyucu ve kontrol tuş takımı bu kategoriyi oluşturur. (Farklı Geçiş Kontrol Sistemleri’nde bu bileşenler değişebilmektedir. Örneğin göz tarayıcı ile çalışan bir Geçiş Kontrol Sistemi’nde erişim kartı bulunmaz ve kart okuyucu yerine göz taraması yapan biyometrik okuyucu bulunur.)
 • Yönetici Bileşeni: Yönetici Panosu ve Portalı, Uygulama Programlama Arayüzü (API) bu bileşenleri oluşturur. Yönetici ve yetkili kişilerin erişebildiği bu panellerle gerekli yetkilendirmeler, kontroller ve koşullar belirlenir.
 • Altyapı: Bu parçaların doğru seçilmesi ve kurgulanması dışında bir diğer önemli madde de kullanılacak olan alt yapı sistemleridir. Alt yapı kapsamında; kilit mekanizması, kablolama, kapı gibi sistemi oluşturan diğer tüm donanımlar bulunur.

Geçiş Kontrol Sistemleri’ni kurmak kadar sistemi oluştururken ürünlerin doğru seçimi de son derece önemlidir. Etkili ve eksiksiz bir sistem kurarken seçilecek ürün ve malzemelerin seçiminde ana kriter, güvenlik altına alınan alanın genel özellikleridir. Bina ve yangın yönetmeliklerine uygun, arıza emniyetli ve dayanıklı ürünler seçmek bu noktada olmazsa olmazdır. Ayrıca sistemin beyni olan, verilerin depolandığı Kontrol Sunucusunun da doğru tercih edilmesi oldukça etkili olacaktır. Sistemin kurulacağı yerin özelliklerine bağlı olarak tercihler değişiyor olsa da son zamanlarda Bulut Tabanlı Sunucuların kullanımı yaygınlaşmaktadır.

 

Geçiş Kontrol Sistemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Üçüncü parti yazılım ve donanımlarla uyumlu olmalı,
 • Diğer güvenlik sistemleriyle entegre çalışabilmeli,
 • Yerel düzenlemelere ve standartlara uygun olmalı,
 • Uçtan uca veri şifreleme olmalı,
 • Biyometrik, parolalar, mobil uygulamalar, kartlar, anahtarlıklar, iki faktörlü kimlik doğrulama vb. farklı ve çok sayıda kimlik doğrulama girişini desteklemeli,
 • Kullanımı ve kontrolü kolay bir donanım-sistem olmalı,
 • Bölgelere ayırma, zamana dayalı erişim, rol tabanlı erişim, düzey tabanlı erişim, sayıma dayalı erişim vb. farklı faktörler ve ihtiyaçları karşılayabilen özellikler bulunmalı,
 • Kablosuz ve kablo tabanlı bağlantı teknolojilerini (Bluetooth, NFC, RFID, PoE vb.)destekleyebilmeli,
 • Bulut sistemleri / mobil erişim ve IoT (Nesnelerin interneti ) gibi modern iletişim modlarını destekleyebilmeli,