Honeywell Seslendirme Ve Acil Anons Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri | Zayıf Akım Sistemleri / Ekipman ve Cihazlar  / Honeywell Seslendirme Ve Acil Anons Sistemleri
Honeywell Seslendirme Ve Acil Anons Sistemleri

Honeywell Seslendirme Ve Acil Anons Sistemleri

Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri; havalimanı, hastane, eğitim kurumu, AVM, iş merkezleri, sanayi merkezleri, rezidanslar, oteller vb. gibi özellikle kalabalık yapılarda kullanılan ve hayati öneme sahip sistemlerdir. Özellikle son zamanlarda iyice büyüyen ve karmaşık hale gelen binaların kontrolünün sağlanması ve hızı bir şekilde boşaltılabilmesini sağlayan bu sistemlerin geliştirilmesi için birçok firma çalışmaktadır. Bu firmalardan bir tanesi de üstün teknolojik ürünler sağlayan, dünyaca ünlü “Honeywell” markası.

Üstün kalite standartlarıyla üretim yapan ve dünyaya üst düzey teknolojik ürün sunan Honeywell, birçok referans projeye dünya çapında imza atmıştır. Sahip olduğu deneyim ve teknolojik alt yapısıyla projelerin ihtiyaç duyduğu tüm ihtiyaçları karşılayabilen marka, sistemlerin ileriye yönelik ihtiyaçlarını da göz önüne alarak çözümler üretir. Böylelikle Honeywell, minimum maliyetle en kaliteli hizmeti ve teknolojik ürünleri müşterilerine sunar. Farklı ihtiyaçlar için farklı çözümler sunabilen Honeywell, şu başlıklar altında teknolojik alternatifleri sağlamaktadır;

Yalnız Sistemler; Kurulumu kolay, büyük sistemlere gerek duyulmayan, küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygun olan bir VA/PA çözümüdür. Küçük ve kompakt olan bu sistem genellikle eğlence merkezleri, okullar, küçük oteller, sinema ve tiyatrolar, ofisler gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Özel Sistemler; Gelişmiş bir VA/PA çözümüne ihtiyaç duyanlar için sunulan bu sistem orta ve büyük ölçekli işletme ve tesisler için uygundur. AVM’ler, statlar, büyük ofis kompleksleri, hastaneler gibi çok sayıda tahliye bölgesine ihtiyaç duyan ve bu ihtiyacı destekleyen bu sistemler, acil bir durumda karmaşık tahliye stratejilerini yönetebilirler. Bu sistemlerin birden fazla ses giriş ve çıkışını yönetebilme özelliği olduğundan Acil Anons veya Seslendirme(Müzik) amacıyla kullanılabilirler.

Ölçeklenebilir Sistemler; Geniş bir uygulama yelpazesi için en kapsamlı ve güçlü çözümü sunan bu sistemler, büyük ve karmaşık alanların yönetilmesinde oldukça başarılıdır. Havaalanları, konser ve konferans alanları, statlar, fabrikalar, sanayi alanları gibi büyük ve geniş alanlarda oldukça etkilidir.

 

Genel Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri 

5243 Sayılı Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 81. Maddesi’nde belirtildiği üzere “Bir binanın kullanılan bütün bölümlerinde yaşayanları yangından veya benzeri acil hâllerden haberdar etme işlemleri, sesli ve ışıklı uyarı cihazları ile gerçekleştirilir. Yangın uyarı butonunun mecburi olduğu yerlerde uyarı sistemi de mecburidir.” Ayrıca gene aynı sayılı yönetmelikte ve maddede belirtildiği üzere;

 • 200 yataktan fazla kapasitesi olan oteller, yurtlar, yatakhaneler, binalar ve konutlarda,
 • 5000 m²’den büyük inşaat alanına sahip yerlerde,
 • 1000’den fazla kişinin bir araya gelebildiği AVM, salon, tesis, market vb. topluma açık ortamlarda,
 • Bina yüksekliği 51,5 metreyi geçen bütün yapılarda,

Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri’nin bulundurulması zorunludur. Ayrıca bu özellikteki ortamlarda kurulacak olan Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri’nin ses seviyesinin en az 15 dBA üzerinde olacak şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir.

 

Neden Honeywell Seslendirme Ve Acil Anons Sistemleri? 

 • EN54 Sertifikalı 16 Bölümlü Kontrol ve Gösterge Ekipmanı
 • EN54-24 Sertifikalı Hoparlörler Yelpazesi
 • Hem Basit Hem de En Karmaşık İletişim İhtiyaçlarını Karşılayan Esnek Sistemler
 • Yüksek Kaliteli Dijital Ses
 • Tüm Sistemi Yöneten Dokunmatik Kullanıcı Paneli
 • Honeywell Tasarım ve Proje Desteği

 

Seslendirme ve Acil Anons Sistem Ekipmanları

Genel olarak Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri’nde olması gereken ekipmanlar şunlardır;

   • Alarm Matris Paneli
   • Bölge Kontrol Sistemi
   • Anons Kontrol Mikrofonu
   • Acil Durum Mesaj Ünitesi
   • Güç Amplifikatörleri
   • Radyo Arka Plan Müziği kaynağı
   • Hoparlörler

Tüm bu ekipmanların nasıl konumlanacağı, ne kadar modül ve amplifikatörün ekleneceği, zon sayısı, alarm mesajlarının otomatik veya manuel kontrollü iletimi,  hangi model ürünlerin tercih edileceği gibi detaylar tabi ki kapsamlı bir ön araştırma ve keşifle belirlenmek zorundadır.

Acil Anons Sistemleri 

Acil Anons Sistemleri, acil durum anlarında, ortamda bulunan insanların doğru ve hızlı şekilde çıkışlara yönlendirilmesini sağlayan sistemlerdir. Her ne kadar ismi “Acil Anons Sistemleri” olsa da bu sistem içerisine Işıklı Uyarı Cihazları ve Sistemleri de girmektedir. Çünkü hak verirsiniz ki birçok duyma problemi yaşayan insanımız var ve bir acil durum senaryosu gerçekleştiği takdirde işitme sorunu yaşayan kişilerin de bu acil durumdan haberdar olmaları gerekmektedir.

 

Seslendirme Sistemleri

Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri’nin ana amacı tabi ki acil durumlarda Sesli ve Işıklı Uyarı Ekipmanlarıyla insanları hızlıca çıkışlara yönlendirme ve onlara doğru bilgilendirmeyi sağlamaktır. Ancak bu sistemler sahip oldukları seslendirme alt yapısıyla özellikle AVM, havalimanı vb. yerlerde “Anons ve Fon Müziği” gibi gündelik amaçlar için de kullanılabilmektedirler. Burada önemli olan nokta acil bir durum söz konusu olduğunda gündelik kullanım amacının devre dışı kalarak ikazların ve seslendirmelerin net şekilde iletilmesini sağlayacak kurulumun yapılmasıdır. Çünkü acil durum esnasında kimse yönlendirme seslerinin arkasında fon müziği duymak istemez!

Eğer sizler de Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri hakkında bilgi veya hizmet almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.