Elektronik Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın her noktasına dâhil olan Elektronik Güvenlik Sistemleri, can güvenliğinden bilgi ve mülk güvenliğine, geçiş kontrollerinden yetki sınırlandırmasına kadar her noktada aktif şekilde kullanılmaktadır.

Üst düzey güvenlik sağlayan bu sistemler ister evlerimiz gibi sakin isterse alışveriş merkezleri gibi yoğun alanlar olsun her şekilde adapte edilebilmekte ve projelendirilebilmektedir. Yani ihtiyaca yönelik ayarlamalar yapılmaktadır Her alanın ve bölgenin ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilebilen bu sistemler, gelişen teknolojinin sağladığı tüm faydaları da sunmaktadır. Güneş enerjisiyle çalışan sistemler, internet üzerinden kontrol edilebilen donanımlar ve yetkiler, dayanıklılık, vb. tüm özellikler hayatımızı kolaylaştırmak için Elektronik Güvenlik Sistemleri ile sunulmaktadır.

 

Elektronik Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Temelde can ve mal güvenliğini sağlayan tüm güvenlik sistemleri bu başlığa dâhil edilebilir. Ancak Elektronik Güvenlik Sistemi dendiği anda akla ilk gelen sistem yaşamımızı ve çalışma zamanımızı geçirdiğimiz ortamlardaki Güvenlik Kamera Sistemleri olacaktır. Bunun haricinde ortamlara izinsiz girişlerin engellenmesini kontrol eden Geçiş Kontrol Sistemleri ve yangınların en hızlı şekilde bildirilmesini sağlayan Yangın Alarm Sistemleri de akıllardaki sistemler arasındadır. Ancak hayatımızın her noktasında var olabilen bu sistemlere; geçişlerin kontrollü sağlanması için kullanılan Bariyer ve Turnike Sistemleri, kapsamlı çevre güvenliği sağlayan Çevre Güvenlik Sistemleri, Entegre Bina Yönetim Sistemleri, Kurumsal Data ve Network Sistemleri ve Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri gibi hayati ve işlevsel sistemler de dâhildir.

 

Elektronik Güvenlik Sistemleri Nasıl Kurulur?

Her ortamda kullanılabilen Elektronik Güvenlik Sistemleri; günümüzde küçük ve büyük her türlü işletme için önemli bir ihtiyaç halini aldı. Ancak tabi ki her ortamın özellikleri, kapasitesi ve ihtiyaçları birbirinden farklı. Bu sebeple herhangi bir ortama Elektronik Güvenlik Sistemi kurmadan önce ortamın güvenlik ihtiyaçlarını belirlemek oldukça önemlidir. Temel olarak Elektronik Güvenlik Sistemi kurarken şu sıralama izlenir.

 • İhtiyaçları Belirleme: Elektronik Güvenlik Sistemi kurmadan önce yapılması gereken en önemli aşama belki de budur. Zira firmalar tarafından istenen sistemler kadar tam güvenliği sağlamak için gerekli olan sistemleri belirleyip sunmak da bu işin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bir yere kurulacak olan Yangın Alarm Sisteminin, Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri ile desteklenmesi gerekebilir. Ya da Geçiş Sistemlerinin bulunduğu bir kurumda bunu ihlal etmeye karşı İkaz ve Alarm Sistemlerinin kurulması önemli bir detaydır. İhtiyaçlar içerisine giren bir diğer detay da ürün ve ekipman adetleridir. En ufak kör noktanın olduğu bir sisteme tam anlamıyla güven duyulması elbette ki beklenemez.

 

 • Projelendirme: Belirlenen ihtiyaçlar ve sistemin kurulacağı yerin özellikleri dâhilinde sıra projelendirme yapmaya geliyor. Kameraların açılarından sensörlerin konumlarına gibi teknik şartların ve detayların oluşturulması bu süreçte gerçekleştirilir. Ayrıca sistemlerin her zaman geliştirilebilir ve genişletilebilir şekilde kurgulanması daha sonraki ihtiyaçlara hızlı çözüm sunmak adına önemli bir detaydır.

 

 • Ürün Seçimi: Piyasada yer alan onlarca marka üründen hangisini seçeceğinizi bilmek tam bir problem olabilir. Örneğin, açık alanda kullanacağınız bir kamera için dayanıklılık, ekran netliği, gece görüşü vb. detayların olması gerekir. Ve bunlardan bir tanesinin bile olmaması durumunda o sistemden asla tam güvenli olarak bahsedilemez. Gene Geçiş Kontrol Sistemlerine ihtiyaç duyan bir firma için retina tarayıcısı mı, parmak okuyucu mu yoksa kartlı geçiş mi doğru tercih olacaktır gibi sorulara doğru yanıtları vermek oldukça önemlidir.

 

 • Uygulama: Alanında uzman kişilerin devreye girdiği bu noktada projeye dâhil olan tüm ekipmanlar titizlikle monte edilir ve sistem çalışır hale getirilir. Bu aşamayı uzman ve deneyimli kişilerin yapması ileride çıkabilecek aksaklıkların ve problemlerin önlenmesi bakımından oldukça önemlidir.

 

 • Satış Sonrası Destek: Yukarıdaki tüm aşamalar kadar sistemlerin daha kontrolünün sağlanması ve destek sunulması da önemlidir. Yaşanabilecek aksaklıklar ve sistemlerin uzun ömürlü olması adına periyodik bakımlar ve desteklerin sağlanması sağlanan güven ortamını daha da artıracaktır.

 

Elektronik Güvenlik Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Farklı Elektronik Güvenlik Sistemlerinin kuruluş amaçları başka başka da olsa hepsinin temel faydası tabi ki kurulu olduğu yerdeki güven ve huzur ortamının devamlılığını sağlamaktır. Can ve mal güvenliğinin sağlanması kişilerde hem güvenle gelen huzur hem de mutluluk yaratacaktır. Genel olarak Elektronik Güvenlik Sistemlerinin Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Güven ortamı yaratırlar
 • Can ve mal kaybını önlerler (hırsızlık, yangın, gaz kaçağı vb.)
 • Bilgi ve data güvenliğini sağlarlar
 • Kontrollü iletişim ve ulaşım ağı yaratırlar
 • Acil durumlarda haberleşmeyi sağlarlar
 • Her türlü duruma karşı erken müdahale imkanı yaratırlar.

Elektronik Güvenlik Sistemleri 2

SECTION Elektronik Güvenlik Sistemleri

20 yıldan fazla süredir Elektronik Güvenlik Sistemleri konusunda hizmet vermekteyiz. SECTION olarak profesyonel kadromuzla, teknik yeteneklerimizle ve gurur duyduğumuz referanslarımızla sizlerin her zaman hizmetindeyiz. Eğer sizler de Elektronik Güvenlik Sistemleri konusunda hizmet almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.