Geçiş Kontrol Sistemleri ve Faydaları

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri ve Faydaları

İnsan giriş çıkışlarının yoğun olduğu bölgelerde ve firmalarda hem giriş çıkışları kontrol etmek hem de ziyaretçi girişlerini güvenilir kılmak adına Geçiş Kontrol Sistemleri yoğun şekilde tercih edilmeye başlandı. Özellikle kurumsal firmaların vazgeçilmezi olan bu sistemler hizmet kaybını önlemek ve güvenilir bir ortam sunmak adına otopark, çalışan, ziyaretçi, yetkili girişi gibi farklı noktalarda farklı sistemlerle firma bünyelerine entegre edilmektedir.

Kapı, turnike ya da geçiş noktalarına kurulan bu sistemler, kullandığı yazılım desteğiyle zaman damgalı işaretlemeler yapabilmektedir. Yetki alanlarının belirlenerek girişlerin kontrol edilmesini de sağlayan Geçiş Kontrol Sistemleri idare ve güvenlik kavramlarını üst düzeye taşımaktadır. Modern tasarımları ve alternatifleriyle firma konseptlerine ve dokusuna uygun olarak uygulanabilen Geçiş Kontrol Sistemleri birçok farklı yazılımla uyumlu olarak da kullanılmaktadır. Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri, Parmak izi ve Yüz Tanıma Sistemleri, Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemleri gibi çeşitli sistemler sayesinde, güvenlikten istatistik oluşturmaya birçok fayda sağlayan Geçiş Kontrol Sistemlerinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

İstatistiki Veri Toplamak

Misafir ve çalışan eğilimlerini ölçümleyerek başta pazarlama olmak üzere; satış, güvenlik ve sosyal tercihler gibi konularda istatistiki veri toplamak. Özellikle çalışan sayısının çok olduğu şirketlerde Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri ile çalışanların davranışlarına dair bilgiler elde etmek ve bu yönde doğru hamlelerde bulunmak büyük önem arz etmektedir. Bu sistemler ayrıca mesai süresi hesaplamak ve çalışan kontrolünü sağlamak adına da güvenilir istatistikler sunmaktadır.

Ortam Güvenliği Sağlamak

İzinsiz giriş çıkışları engelleyerek üst düzey çalışan ve ortam güvenliği sağlamak. Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemleri ve buna ek olarak Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri’yle şirket içine giriş çıkışı, Parmak İzi ve Yüz Tanıma Sistemleri’yle de şirket içerisinde sadece yetkilendirilmiş kişilerin girebileceği özel alanları kontrol edebilme ayrıcalığı sağlayan Geçiş Kontrol Sistemleri, tüm güvenlik senaryolarına destek olmaktadır.

Hız ve Güçlü Kontrol

Hızlı iş temposu ve hayat akışı içerisinde yoğun insan giriş çıkışlarının yaşandığı hastane, fabrika, üniversite, yemekhane gibi ortamlar ve seminer, konser, fuar gibi etkinliklerde giriş çıkışların hızlı ve kontrollü yapılabilmesi. Düzen oluşturma ve hızlı geçiş sağlamanın büyük kolaylık sağladığı tüm organizasyonlarda özellikle Turnike Sistemleri büyük faydalar sağlamaktadır.