Biyometrik Güvenlik Sistemleri

biometric security systems

Biyometrik Güvenlik Sistemleri

Gelişen teknoloji ve kalabalıklaşan insan sayısı ile hem kurum içi hem de kurum dışı güvenlik önlemlerinde de yenilikçi çözümlere ihtiyaç yadsınamaz şekilde artmaktadır. Kurum dış önlemler konusunda alternatifler ve gereklilikler nispeten daha çok seçenek sunuyor olsa da kurum içi güvenliğinde özellikle biyometrik güvenlik sistemleri büyük önem taşımaktadır.

Geçiş kontrol sistemleri ile entegre çalışabilen Parmak İzi Sistemleri ve Göz İris Tanıma Sistemleri bu iki dokunun benzersiz oluşu ile yüksek güvenlik sağlamaktadır. Ayrıca takip programları ve belirli alanlarda yetkili kişilerin erişim yetkisinin olması gibi kolaylıklar da sunan bu sistemler 1000 ile 10.000 arasında kayıt kapasitesine sahip olabilmektedir.

Göz İris Tanıma Sistemleri

İnsan gözünün benzersiz yapısını tarayarak okuma yapan bu sistemler sanıldığı gibi göze veya retinaya asla zarar vermezler. Sistem gözün taranması ve kendine ait algoritmayla şifrelenerek saklanmasıyla çalışır. Gözü tarayan yüksek çözünürlüklü sensörler taradığı gözü hafızasındaki verilerle karşılaştırır ve gerekli yetkilendirme verilmişse kişiye geçiş izni sağlar. Sistem yüksek güvenlik sağladığı için önemli verilerin saklandığı ve sınırlı erişiminin olması istenen yerlerde tercih edilmektedir.

Parmak İzi Tarama Sistemi

Bir diğer biyometrik tanıma sistemi olan Parmak İzi Sistemleri tıpkı İris Tanım Sistemleri gibi yüksek güvenlik sağlamaktadır. İnsan irisinde olduğu gibi parmak izinde de benzerlik söz konusu olduğu için yüksek güvenlik ve sınırlı erişim gerektiren yerlerde başarılı sonuçlar sunar. Parmak izi okuyucusuna tanıtılan parmak izi gerekli algoritmalarla şifrelenir ve cihazın hafızasında saklanır. Kişiler parmak izlerini okuttukları zaman yetkileri dahilindeki alanlara geçiş yapabilirler.

Neden Biyometrik Güvenlik Sistemleri

  • Taklit edilemez olması ve dokuların benzersizliği sayesinde yüksek güvenlik sağlar.
  • Şifre, kart, pin gibi kaybetme, çaldırma ya da unutma gibi riskleri yok eder.
  • Özellikle İris Tanıma Sistemi temas olmadığı için diğer tüm sistemlere göre daha hijyeniktir.
  • Evrenseldir, ulusal ve uluslararası birçok güvenlik sistemi, kuruluşu tarafından kabul görürler.

Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nerelerde Kullanılır;

Bina-tesis-ofis gibi alanlarda erişim yetkilendirme süreçlerinde,

Yüksek hijyen gerekliliği olan üretim alanları, hastaneler veya tıbbi çalışma alanları,

Kurumsal data, bilgisayar ve ağ güvenliğinin olduğu odalar,

Personel takibi, kontrolü ve devamlılığının kontrol edilmesi istenen yerler,

Kiralık kasa erişimlerinde,

Sınır kapılarında ve geçiş noktalarında,

İnternet bankacılığı ve ödeme işlemleri gibi birçok noktada bu sistemler tercih edilebilmektedir.