Pandemi Süreci ve Elektronik Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri | Zayıf Akım Sistemleri / Ekipman ve Cihazlar  / Pandemi Süreci ve Elektronik Güvenlik Sistemleri
Pandemi Süreci ve Elektronik Güvenlik Sistemleri

Pandemi Süreci ve Elektronik Güvenlik Sistemleri

Pandemi ve buna bağlı karantina süreci devam ederken günlük hayata dönmek zorunda olan birçok kişi ve işyeri bulunuyor. Berberler, AVM’ler, küçük işletmeler bunlardan sadece birkaçı… Birçok sektör ve çalışan iş başı yapmaya başladı ve alınabilecek önlem arayışları da bununla beraber arttı. Peki yönetmeliktekiler ve bilinen önlemlere ek olarak ne yapılabilir? Çözüm tabi ki teknoloji ve elektronik güvenlik sistemleriyle geliyor. Gelişen teknoloji ve sağladığı faydalar her geçen gün artarken, bu faydalar koronavirüs için uygulanmaya başlıyor. İşte işyerleri, AVM ve tüm kalabalık ortamlarda kullanılabilecek son teknoloji ürünler.

 

Koronavirüs’e Karşı Termal Çözümler

Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen güvenlik çözümleri üreticilerinden olan Hikvision, termal ürünler kategorisine ait kamerası ile bu alanda fayda sağlayacak bir ürün sunuyor. DS-2TD2617B-6/PA kodlu ürün, içerisinde bulunan termal sensör ve yapay zeka ile çalışıyor ve kalabalık ortamlarda hızlı ve etkili sonuçlar sunuyor. Ortam içerisinde bulunan kişilerin vücut ısılarının sizin belirlediğiniz derece sınırları içerisinde olup olmadığını kontrol eden kamera, çok hızlı bir şekilde ölçüm yapıyor ve gerektiği takdirde uyarı veriyor. Üstelik bu uyarıyı hem kamera üzerinden hem de bağlı olduğu monitörden yapıyor.  Hikvision Termal Kamera’nın bir diğer güzel yanı ise hali hazırda bir geçiş kontrol sisteminiz varsa bu sisteme entegre edilebiliyor olması. Böylelikle istenilen ortama giriş çıkışlar personeli tehlikeye atmadan elektronik olarak kontrol altında tutulabiliyor. Bu kamera özellikle yeniden iş başı yapan berber, kuaför ve küçük işletmeler için son derece pratik ve işe yarar bir ürün olarak öne çıkıyor.

 

Bir diğer ısı ölçümü yapan ürün ise ZKTeco markasının ZK-D3180S 18 kodlu kapı tipi boy dedektörü. 37.3 derece üzerinde vücut sıcaklığı ölçtüğü zaman uyarı veren dedektör, özellikle AVM’ler için son derece kullanışlı ve pratik bir çözüm sunuyor. Temastan uzak şekilde hızlı sonuç sunan ürün güvenlik personellerinin de sağlığını korumaya destek oluyor.

 

Gene ZKTeco markasına ait ZK-TD100 ürünü hem dekoratif yapısı hem de işlevselliğiyle bir başka ısı ölçer olarak karşımıza çıkıyor. Isı algıcılarıyla ölçüm yaptığı tüm yüzeylerin hızlıca sıcaklığını ölçen cihaz uyarı veriyor ve çevredekileri uyarıyor. Ortam sıcaklığını, geçerli ve geçersiz geçiş oranlarını da hesaplayabilen cihaz, pandemi nedeniyle kapatılan ve yeni yeni açılan iş yerleri için gerekli olan hijyen, sosyal mesafe ve risk gereksinimini karşılıyor.

 

Koronavirüs Tedbirleri

Zorlu bir süreçten geçiyoruz ve bu süreç bizlerin kurallara ne kadar uyduğumuz ile orantılı olarak uzayıp kısalmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz teknolojik ve elektronik güvenlik sistemlerinin faydalarından daha önce bahsetmiştik. Ancak bunlar dışında alınması ve dikkat edilmesi gereken tedbirler de bulunmaktadır. İşte işyerlerinde dikkat edilmesi gereken diğer detaylar;

  • Giriş çıkışlarda fiziksel temasla çalışan (parmak tarayıcı sistemler gibi) yerine kartlı geçiş sistemlerini tercih edin.
  • Havaların ısınmasıyla kullanmak isteyeceğimiz klima, vantilatör ya da fanların mevcut havayı mekan içinde dağıttığını hatırlayarak virüsün yayılmasını hızlandırabileceğini unutmayın. Mümkünse işyerlerini doğal yollarla havalandırın.
  • Çalışma ortamında sosyal mesafe kurallarına hem otururken hem de ayaktayken uymaya dikkat edin
  • Klavye, cep telefonu veya ofis malzemelerinin virüsün barınabileceği yüzeyler olduğu unutulmamalı ve sık sık dezenfekte edilmelidir.
  • Tüm bunlar ve daha fazlasında bilgi almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu KORONAVİRÜSE (COVID-19) KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER başlıklı yönetmeliği okumanızı öneririz.