Alışveriş Merkezi Güvenlik Sistemleri

Alışveriş Merkezi Güvenlik Sistemleri

Alışveriş Merkezi Güvenlik Sistemleri

Son yıllarda özellikle büyükşehirlerde sayısı hızla artan Alışveriş Merkezleri birçoğumuzun ihtiyacını gidermek için uğradığı ilk durak olmaktadır. İhtiyaç ve kolaylık sağlamaları nedeniyle bugün Türkiye’de 400’den fazla AVM bulunmakta ve bu AVM’ler yıllık ortalama 2,3 milyar ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu denli büyük ve kalabalık alanların güvenliğini sağlamak da haliyle özel sistemler gerektirmektedir.

 

Kapsamlı Güvenlik İçin Farklı Güvenlik Sistemleri

Her yaştan insanın bu denli büyük ve kapalı alanlarda rahat ve güvenle zaman geçirebilmesi için farklı güvenlik sistemleri entegre şekilde çalışmalıdır. Çünkü bünyesindeki mağazalarda farklı birçok kimyasal, elektronik, yanıcı ya da patlayıcı ürünü barındıran AVM’ler, güvenliği her saniye sağlamak zorundadır.

 

AVM’lerde Entegre Bina Yönetim Sistemlerinin Gereksinimi

Bünyesinde farklı birçok teknik altyapıyı barındıran AVM’ler için oldukça önemli olan Entegre Bina Yönetim Sistemleri; aydınlatma, güvenlik, havalandırma, asansör, su, ısınma gibi farklı etmenlerin tek bir nokta üzerinden rahatlıkla kontrol ve yönetimi için maksimum fayda sağlar. Büyük ve kapsamlı bir iş olduğundan özel projelendirmelerle belirlenen sistem gereklilikleri doğrultusunda Bina Yönetim Sistemi kurulmalıdır.

 

AVM’lerde Güvenlik Kamerası Sistemlerinin Gereksinimi

AVM’lerin vazgeçilmez sistemlerinden olan Kamera Sistemleri hem güvenlik hem de kontrol açısından oldukça önemlidir. Çok büyük alana sahip olan Alışveriş Merkezlerinde her noktanın kontrol altında tutulması ve gerektiğinde geriye dönük kontrol edilmesi için planlı bir Kamera Sisteminin kurulması şarttır. Kurulacak kameraların yüksek çözünürlükte gelişmiş görüntü yakalayacak yenilikte olması detay yakalama açısından oldukça önemlidir.

 

AVM’lerde Bariyer ve Turnike Sistemlerinin Gereksinimi

Yaya girişlerinin oldukça fazla olduğu AVM’lerde ilk etapta Bariyer ve Turnike Sistemi kullanılmıyor gibi düşünülse de AVM içerisinde yer alan sinema, tiyatro, yönetim bölümlerine girişlerde bu sistemlere oldukça gereksinim duyulmaktadır. Yetkisiz girişleri önlemek ve giriş çıkışların kontörlünü sağlamak için en etkili sistemlerden olan Bariyer ve Turnike Sistemleri, ayrıca yaşam alanlarıyla birlikte tasarlanan AVM’lerde alanlar arasındaki geçişlerde de kullanılmaktadır.

 

AVM’lerde Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinin Gereksinimi

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri tüm kalabalık alanlarda olduğu gibi içerisinde yanıcı ve patlayıcı birçok nesnenin bulunduğu AVM’ler için de hayati bir öneme sahiptir. Yapı içerisinde spor salonları, sinema salonları, kolay alev alacak ahşap ve giysi mağazaları olduğu için farklı ortamlarda farklı sistemleri kurgulamak ve olası durumları en hızlı şekilde tespit ederek gerekliliklerini yerine getirmek gerekir. Çok büyük kapalı alanlara sahip AVM’ler en kötü senaryoları hesaba katarak hazırlanan ve çözüm sunan Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri’ne sahip olmak zorundadır.

 

AVM’lerde Geçiş Kontrol Sistemlerinin Gereksinimi

AVM’ler içlerinde 7’den 70’e çok fazla kişiye sahiplik yaptığından eylem ve karmaşıklık yaratmak isteyenler için tercih edilen ilk duraklardandır. Bu sebeple AVM’lerin yetki gerektiren noktalarının güvenliğini etkili şekilde sağlamak oldukça önem arz etmektedir. İşte bu noktada Geçiş Kontrol Sistemleri, AVM’ler için faydacı bir kullanım sunmaktadır. Yetkilendirme ile ziyaretçilerin ve hatta yetkisiz çalışanların girişini engellemek Geçiş Kontrol Sistemleri ile oldukça kolaydır.

 

AVM’lerde Alarm Sistemlerinin Gereksinimi

AVM’lerin hem içini hem de çevresini güvenlik çemberine alan Alarm Sistemleri, hırsızlık gibi durumların önüne geçmek için en etkili yöntemdir. Kamera Güvenlik Sistemleri ile entegre olarak çalışabilen Alarm Sistemleri hem caydırıcı hem de fiziki kanıt sunacak önemli bir gereksinimdir.

 

AVM’lerde Seslendirme ve Acil Anons Sistemlerinin Gereksinimi

Rutin olarak AVM içerisinde anons ve müzik dinletmek için kullanılan Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri asıl olarak bu denli büyük ve karışık alanları olası tüm kötü senaryolarda en hızlı şekilde bina dışına çıkarabilecek şekilde planlanmalıdır.